Skip to main content

W jaki sposób nakładana jest ceramika na lakier?

Ochrona ceramiczna lakieru ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na to, by nasz pojazd na dłużej pozostał taki, jak tuż po wyjeździe z salonu. Aplikacja powłoki ceramicznej może być wykonana w profesjonalnym serwisie, ale także samodzielnie. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czy trudno jest przeprowadzić taką procedurę na własny rachunek.

Samodzielna aplikacja

Jeżeli zdecydujemy się sami nałożyć zabezpieczenie ceramiczne na lakier, musimy wiedzieć o kilku istotnych krokach wstępnych. Po pierwsze, należy zadbać o całkowitą czystość i sterylność powierzchni karoserii. Po drugie, nie może być na niej żadnych skaz, odprysków lakieru odsłaniających gołą blachę czy ognisk korozji. Jeśli takie miejsca zauważyliśmy, należy najpierw zająć się nimi. Powłoka ceramiczna na auto może być nałożona dopiero wtedy, gdy auto jest doskonale przygotowane do zabezpieczenia. Dlatego też najłatwiej będzie wtedy, gdy pojazd jest praktycznie tuż po wyjeździe z salonu. Nakładanie powłoki polega na rozsmarowywaniu specjalnego specyfiku, a następnie oczekiwaniu na zmianę jego barwy. Dokładnie w tym momencie należy przejść do etapu lekkiego podgrzania warstwy ochronnej, co nada jej ostatecznej twardości.

Ceramika w warsztacie

Ponieważ powyższa procedura jest trudna do samodzielnego wykonania, wymaga posiadania pewnego doświadczenia, o wiele lepiej robić to w specjalnym serwisie. Takie punkty znajdziemy na mapie bardzo szybko, wystarczy tylko zorientować się gdzie oferowane są usługi z zakresu auto-detailingu. Ceramika na lakier nakładana jest tam w inny sposób, najczęściej metodą natryskową. Od razu możliwe jest też przeprowadzenie różnego rodzaju poprawek blacharskich i lakierniczych, a także polerowanie lakieru, zanim warstwa zabezpieczającą będzie zaaplikowana. Przede wszystkim jednak oszczędzamy sporo czasu, ponieważ procedura ma szansę być ukończona nawet w kilka godzin. A jeśli auto jest zupełnie nowe i dopiero wyjechało z salonu, to dobre serwisy są w stanie uwinąć się nawet w czasie krótszym niż godzinę.

Jak widać, nakładanie zabezpieczenia na powierzchnię auta nie jest taki proste. Ceramika na lakier powinna być aplikowana po wykonaniu wszystkich poprawek, ponieważ zakonserwuje ona auto na lata. Te trudno jest wykonać we własnym zakresie tak, by wszystko wyglądało idealnie. Dlatego jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, bądź po prostu nie dysponujemy czasem, najlepiej zlecić taką usługę serwisowi auto-detailingowemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seven + twenty =